Sari la conținut

VIDEO România, cea mai rurală țară din UE. Despre Raportul „Sate Dezvoltate”, realizat de echipa de cercetare Civic Labs

Într-o țară în care aproape fiecare al doilea locuitor trăiește la țară, lipsa de servicii și de oportunități este o realitate zilnică. Timp de un an, echipa de cercetare a Code for Romania a cercetat satul românesc pentru a înțelege cu adevărat provocările cu care se confruntă, cele mai nevralgice zone pentru oamenii care încă nu l-au abandonat. Rezultatul este Raportul „Sate Dezvoltate”, realizat de echipa noastră de cercetare Civic Labs, în care privim problemele actuale, dar propunem și soluțiile digitale necesare pentru a transforma viața rurală. Pentru că PUTEM transforma România împreună.

Autor: Code for Romania

„Doamna, nu mi-am făcut tema că s-o îmbolnăvit vaca și a trebuit să mergem până la veterinarul de la comună cu ea și tata nu putea singur.”

Nu este un extras din vreun roman despre vremurile de demult și nici un citat din Creangă. Este o realitate.

Viața copiilor și tinerilor din mediul rural pare, de multe ori, încremenită în timp. Reformele care de-a lungul timpului și-au propus să crească nivelul de calitate a vieții din rural au aproape mereu rezultate suboptime.

Raportul „Sate Dezvoltate”, cercetare Civic Labs - Code for Romania

Citește și descarcă (PDF)

Drumul către dezvoltare rurală în România este încă o uliță

Lipsa de servicii, de infrastructură și de șanse reale este normă pentru jumătate din populația României. Lucruri pe care majoritatea dintre noi considerăm că ni se cuvin și sunt normalitate, evidente și simple, la sat sunt de multe ori doar în imaginația celor care au nevoie de ele.

Dezvoltarea rurală nu mai reprezintă un element de noutate pentru multe state. România, cea mai rurală țară din UE, cu 43,8% din populație locuind la sat, se confruntă însă și astăzi cu provocări semnificative în domeniu. Cu toate că în ultimele decenii am asistat la progrese considerabile, diferențele între mediul rural și cel urban rămân semnificative.

Raportul „Sate Dezvoltate” realizat de Civic Labs, echipa noastră de cercetare

La Code for Romania am derulat timp de un an o cercetare amplă asupra satului românesc pentru a înțelege care sunt cele mai nevralgice zone pentru oamenii care încă nu l-au abandonat, concretizată în Raportul „Sate Dezvoltate”.

Raportul „Sate Dezvoltate” reflectă realitatea mediului rural din România. Reflectă accesul, sau mai bine spus lipsa de acces, la servicii de bază, educație, sănătate, oportunități pentru tineri, șanse de dezvoltare în afara muncii agricole, cultură, pârghii de conservare a patrimoniului.

Raportul nostru nu este însă doar despre probleme. Este și despre soluții. Și am descoperit alături de experți 24 de soluții digitale cu care putem interveni în aceste probleme.

Și împreună găsim moduri prin care putem să le transformăm în realitate.

Despre Civic Labs, baza Infrastructurii Binelui

Grație colegilor noștri din Civic Labs, programul nostru de cercetare care stă la baza tuturor soluțiilor pe care le realizăm în Infrastructura Binelui, înțelegem care sunt blocajele care stau în calea dezvoltării rurale, înțelegem care sunt acele locuri în care administrația, societatea civilă și România pot beneficia de soluții digitale cu impact.

Raportul „Sate Dezvoltate”, susținut de Fundația BricoDepot, este parte din programul Civic Labs, derulat cu sprijinul ING, Lidl și OMV Petrom.

Civic Labs este locul în care, de peste cinci ani, analizăm sectoarele critice ale României și venim cu soluții digitale care pot rezolva, parțial sau în totalitate, probleme cu care ne confruntăm. Este cel mai ambițios proiect de cercetare aplicată din istoria post-decembristă a României, având ca rezultat rapoarte detaliate care explică pe înțelesul publicului larg care sunt cele mai presante blocaje din domeniile vizate și cauzele acestora.

Dincolo de utilitatea cercetării calitative în dezvoltarea de soluții funcționale și utile, prin Civic Labs creștem gradul de cunoaștere și conectare a publicului larg cu nevoile stringente din teren, cu informație altfel greu accesibilă sau pe subiecte pe care, uneori, nimeni altcineva nu a derulat vreun proces de cercetare și înțelegere a problemelor.

Soluțiile dezvoltate și implementate deja ca urmare a programului de cercetare au ajuns până în prezent la peste 20 de milioane de beneficiari.

Toate aceste soluții digitale creează împreună Infrastructura Binelui, cele cinci „autostrăzi” care conectează probleme majore ale societății românești pentru a identifica unde și cum anume poate să facă bine digitalizarea. Urmărim pe hartă fiecare drum, unde poți vedea ce am proiectat și construit deja și câte alte soluții putem transforma în realitate, împreună, în următorii cinci ani.

În 2024, parcurgem împreună rapoartele de cercetare Civic Labs, scrise pe înțelesul tuturor, pentru a putea să schimbăm România împreună cu tine.

PUTEM transforma România împreună!

Donează și susține soluțiile Code for Romania

Acest site folosește cookie-uri

Pentru a-ți oferi o experiență bună de navigare, utilizăm fișiere de tip cookie. Dacă nu ești de acord cu utilizarea cookie-urilor, poți să îți retragi consimțământul pentru utilizarea cookie-urilor prin modificarea setărilor din browser-ul tău.

Mai multe informații