Sari la conținut

Servicii de sănătate eficiente. Despre Raportul „Acces la Servicii de Sănătate” realizat de echipa de cercetare Civic Labs

Fiecare cetățean are nevoie de acces la servicii medicale esențiale, fie că este vorba despre prevenție sau tratament. Cu toate acestea, posibilitatea de a accesa servicii medicale depinde foarte mult de mediul în care se află pacientul.

Timp de un an, echipa noastră a cercetat dificultățile întâlnite în sistemul de sănătate din perspectiva beneficiarului, dar și a furnizorului de servicii medicale, pentru a identifica problemele și neajunsurile care transformă acest proces într-unul stresant și pot determina pacientul să renunțe la căutarea îngrijirii medicale necesare. Rezultatul este Raportul „Acces la Servicii de Sănătate” realizat de echipa noastră de cercetare Civic Labs, în care privim problemele actuale, dar propunem și opt soluțiile digitale, pentru ca orice membru al comunității să aibă acces la servicii care îi pot salva viața.

Autor: Code for Romania

„Mă doare. Ce fac?” Este o situație cu care fiecare dintre noi s-a confruntat cel puțin o dată în viață, iar unii o întâlnesc mai des. Accesul la serviciile de sănătate, care ar trebui să fie un drept fundamental pentru fiecare cetățean, depinde de o serie de factori complecși.

În România, după mai bine de trei decenii, relația dintre pacienți și sistemul de sănătate rămâne problematică. Pe lângă sistemul de asigurări de sănătate, accesul la serviciile medicale este influențat semnificativ de locul unde locuiește fiecare pacient, nivelul de informare și educație, disponibilitatea medicilor de familie, bariere financiare, accesul la medicamente etc.

Există 328 de comune în România fără medic de familie, ceea ce face ca mulți oameni să depindă de ajutorul de urgență medicală. În plus față de distanța fizică, alegerile pacientului sunt afectate de cât de bine este informat și de percepția sa despre starea sa de sănătate.

Raportul „Acces la Servicii de Sănătate” realizat de Civic Labs, echipa noastră de cercetare

La Code for Romania am derulat timp de un an o cercetare amplă asupra problemelor întâlnite de beneficiarii și furnizorii de servicii medicale de sănătate, concretizată în Raportul „Acces la Servicii de Sănătate”.

Raportul „Acces la Servicii de Sănătate” reflectă realitatea accesului la servicii din România. Reflectă accesul, sau mai bine spus lipsa de acces, la servicii de bază pentru pacienți care ajung deseori să abandoneze procesul de obținere a unui tratament.

Raportul nostru nu este însă doar despre probleme. Este și despre soluții. Și am descoperit alături de experți opt soluții digitale cu care putem interveni în aceste probleme.

Și împreună găsim moduri prin care putem să le transformăm în realitate.

Despre Civic Labs, baza Infrastructurii Binelui

Grație colegilor noștri din Civic Labs, programul nostru de cercetare care stă la baza tuturor soluțiilor pe care le realizăm în Infrastructura Binelui, înțelegem care sunt blocajele care stau în calea dezvoltării rurale, înțelegem care sunt acele locuri în care administrația, societatea civilă și România pot beneficia de soluții digitale cu impact.

Raportul „Acces la Servicii de Sănătate” este parte din programul Civic Labs.

Civic Labs este locul în care, de peste cinci ani, analizăm sectoarele critice ale României și venim cu soluții digitale care pot rezolva, parțial sau în totalitate, probleme cu care ne confruntăm. Este cel mai ambițios proiect de cercetare aplicată din istoria post-decembristă a României, având ca rezultat rapoarte detaliate care explică pe înțelesul publicului larg care sunt cele mai presante blocaje din domeniile vizate și cauzele acestora.

Dincolo de utilitatea cercetării calitative în dezvoltarea de soluții funcționale și utile, prin Civic Labs creștem gradul de cunoaștere și conectare a publicului larg cu nevoile stringente din teren, cu informație altfel greu accesibilă sau pe subiecte pe care, uneori, nimeni altcineva nu a derulat vreun proces de cercetare și înțelegere a problemelor.

Soluțiile dezvoltate și implementate deja ca urmare a programului de cercetare au ajuns până în prezent la peste 20 de milioane de beneficiari.

Toate aceste soluții digitale creează împreună Infrastructura Binelui, cele cinci „autostrăzi” care conectează probleme majore ale societății românești pentru a identifica unde și cum anume poate să facă bine digitalizarea. Urmărim pe hartă fiecare drum, unde poți vedea ce am proiectat și construit deja și câte alte soluții putem transforma în realitate, împreună, în următorii cinci ani.

În 2024, parcurgem împreună rapoartele de cercetare Civic Labs, scrise pe înțelesul tuturor, pentru a putea să schimbăm România împreună cu tine.

PUTEM transforma România împreună!

Donează și susține soluțiile Code for Romania

Acest site folosește cookie-uri

Pentru a-ți oferi o experiență bună de navigare, utilizăm fișiere de tip cookie. Dacă nu ești de acord cu utilizarea cookie-urilor, poți să îți retragi consimțământul pentru utilizarea cookie-urilor prin modificarea setărilor din browser-ul tău.

Mai multe informații