Sari la conținut

O țară mai puțin vulnerabilă. Despre Raportul „Pregătire și răspuns în caz de seism” realizat de echipa de cercetare Civic Labs

„Cutremurul va veni fără niciun avertisment. Pisicile și câinii nu se vor agita. Izvoarele nu vor bolborosi.” Aceste cuvinte din Decât o Revistă ne amintesc de imprevizibilitatea cutremurelor, unul dintre cele mai imprevizibile și devastatoare dezastru natural. Nu este o întrebare de dacă va avea loc, ci când. Timp de un an, echipa noastră a cercetat domeniul pregătirii și răspunsului în caz de seism, pentru a înțelege care este capacitatea noastră ca societate să răspundem unui asemenea eveniment și cât de pregătiți suntem la nivel individual, să facem față unui cutremur.
Rezultatul este
Raportul „Pregătire și răspuns în caz de seism” realizat de echipa noastră de cercetare Civic Labs, în care privim problemele actuale, dar propunem și 15 soluțiile digitale, pentru a îmbunătăți răspunsul și protecția comunităților în caz de seism.

Potrivit estimărilor, un cutremur major ar putea avea consecințe devastatoare pentru București și alte orașe cu risc seismic ridicat din România. Exercițiul Seism 2018 a subliniat posibilele pierderi umane și materiale masive, evidențiind nevoia urgentă de consolidare a infrastructurii critice și de pregătire a comunităților pentru un astfel de scenariu. 

Lipsește o evaluare a tuturor clădirilor care prezintă risc

Bucureștiul, fiind cea mai vulnerabilă capitală europeană din punct de vedere al riscului seismic, are nevoie de măsuri concrete și de angajament continuu pentru a reduce vulnerabilitatea și a proteja viața oamenilor. Prin inițiativele noastre și prin sprijinul comunității, putem face pași importanți în direcția asigurării unei reziliențe crescute în fața acestor amenințări naturale. 

Raportul „Pregătire și răspuns în caz de seism”, cercetare Civic Labs - Code for Romania

Citește și descarcă (PDF)

Raportul „Pregătire și răspuns în caz de seism” realizat de Civic Labs, echipa noastră de cercetare

În contextul vulnerabilității României la riscuri seismice, raportul Mediu //„Pregătire și răspuns în caz de seism”, lansat în 2020, a reprezentat o etapă crucială în abordarea acestui pericol iminent. După un an de cercetare profundă și colaborare intensivă, am identificat o serie de soluții digitale inovatoare proiectate să îmbunătățească pregătirea și răspunsul în caz de seism.

Raportul „Pregătire și răspuns în caz de seism” reflectă realitatea impactului devastator pe care un cutremur major l-ar avea asupra României. Reflectă nivelul actual al pregătirii noastre ca societate și infrastructura critică în fața unei amenințări imprevizibile și de amploare.

Raportul nostru nu este însă doar despre probleme. Este și despre soluții. Și am descoperit 15 soluții digitale, dintre care opt sunt deja implementate, pentru a îmbunătăți răspunsul și protecția comunităților în caz de seism.

Și împreună găsim moduri prin care putem să le transformăm în realitate, asigurând astfel o mai mare siguranță și reziliență pentru toți locuitorii zonelor vulnerabile la cutremure din România.

Despre Civic Labs, baza Infrastructurii Binelui

Grație colegilor noștri din Civic Labs, programul nostru de cercetare care stă la baza tuturor soluțiilor pe care le realizăm în Infrastructura Binelui, înțelegem care sunt blocajele care stau în calea dezvoltării rurale, înțelegem care sunt acele locuri în care administrația, societatea civilă și România pot beneficia de soluții digitale cu impact.

Civic Labs este locul în care, de peste cinci ani, analizăm sectoarele critice ale României și venim cu soluții digitale care pot rezolva, parțial sau în totalitate, probleme cu care ne confruntăm. Este cel mai ambițios proiect de cercetare aplicată din istoria post-decembristă a României, având ca rezultat rapoarte detaliate care explică pe înțelesul publicului larg care sunt cele mai presante blocaje din domeniile vizate și cauzele acestora.

Dincolo de utilitatea cercetării calitative în dezvoltarea de soluții funcționale și utile, prin Civic Labs creștem gradul de cunoaștere și conectare a publicului larg cu nevoile stringente din teren, cu informație altfel greu accesibilă sau pe subiecte pe care, uneori, nimeni altcineva nu a derulat vreun proces de cercetare și înțelegere a problemelor.

Soluțiile dezvoltate și implementate deja ca urmare a programului de cercetare au ajuns până în prezent la peste 20 de milioane de beneficiari.

Toate aceste soluții digitale creează împreună Infrastructura Binelui, cele cinci „autostrăzi” care conectează probleme majore ale societății românești pentru a identifica unde și cum anume poate să facă bine digitalizarea. Urmărim pe hartă fiecare drum, unde poți vedea ce am proiectat și construit deja și câte alte soluții putem transforma în realitate, împreună, în următorii cinci ani.

În 2024, parcurgem împreună rapoartele de cercetare Civic Labs, scrise pe înțelesul tuturor, pentru a putea să schimbăm România împreună cu tine.

Citiți raportul complet pentru a explora în profunzime soluțiile propuse și impactul acestora aici.

PUTEM transforma România împreună!

Donează și susține soluțiile Code for Romania

Acest site folosește cookie-uri

Pentru a-ți oferi o experiență bună de navigare, utilizăm fișiere de tip cookie. Dacă nu ești de acord cu utilizarea cookie-urilor, poți să îți retragi consimțământul pentru utilizarea cookie-urilor prin modificarea setărilor din browser-ul tău.

Mai multe informații